RB058LAM-60TFTR
DigiKey Part Number
RB058LAM-60TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB058LAM-60TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB058LAM-60TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB058LAM-60TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB058LAM-60TFTR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
35.3 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)