R6004RND3TL1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R6004RND3TL1 |
Description | 600V 4A TO-252, PRESTOMOS WITH I |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 4A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount TO-252 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 7V @ 450µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.5 nC @ 15 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 100 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 60W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.73Ohm @ 2A, 15V | Base Product Number |