PBLS1501Y,115
DigiKey Part Number
2156-PBLS1501Y,115-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLS1501Y,115
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 15V 100mA, 500mA 280MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 20mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Packaging
Bulk
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA, 100nA
Part Status
Active
Frequency - Transition
280MHz
Transistor Type
1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Power - Max
300mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA, 500mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50V, 15V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Base (R1)
2.2kOhms
Supplier Device Package
6-TSSOP
Resistor - Emitter Base (R2)
2.2kOhms