CY7C1314TV18-167BZC
DigiKey Part Number
2156-CY7C1314TV18-167BZC-CY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY7C1314TV18-167BZC
Description
IC SRAM 18MBIT PAR 165FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SRAM - Synchronous, QDR II Memory IC 18Mbit Parallel 167 MHz 165-FBGA (13x15)
Category
Memory Organization
512K x 36
Mfr
Memory Interface
Parallel
Packaging
Bag
Clock Frequency
167 MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
1.7V ~ 1.9V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)