1N5934BRNG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 3 728
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 24 V 3 W ±5% Through Hole DO-41
1N5934BRNG
DigiKey Part Number
1N5934BRNG-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5934BRNG
Description
DIODE ZENER 24V 3W DO41
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1N5934BRNG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 18.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
19 Ohms