UALN25-0R1F1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Riedon products by Bourns
In Stock: 827
Datasheet
100 mOhms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
UALN25-0R1F1
DigiKey Part Number
696-UALN25-0R1F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UALN25-0R1F1
Description
RES CHAS NON-IND 25W 0.1 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UALN25-0R1F1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Mfr
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bag
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Resistance
100 mOhms
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W