UAL50-0R5F8
UAL50-0R5F8
UAL50-0R5F8
DigiKey Part Number
696-1504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL50-0R5F8
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 50W
Detailed Description
500 mOhms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UAL50-0R5F8 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Bag
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
500 mOhms
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W