UAL5-15KF8
DigiKey Part Number
696-1481-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL5-15KF8
Description
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 7.5W
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UAL5-15KF8 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Bag
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
15 kOhms
Size / Dimension
0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Power (Watts)
7.5W