SM15-250RX
DigiKey Part Number
696-1534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15-250RX
Description
RES 250 OHM 0.01% 0.175W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±0.01% 0.175W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Series
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.374" L (4.70mm x 9.50mm)