RSB-400-100 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-RSB-400-100-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSB-400-100 |
Description | RES SHUNT CHAS MNT 400A 100MV |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250 µOhms ±0.25% Metal Element Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±15ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -40°C ~ 60°C |
Series | Features Current Sense |
Packaging Box | Mounting Feature Flanges |
Part Status Active | Size / Dimension 3.252" L x 1.752" W (82.60mm x 44.50mm) |
Resistance 250 µOhms | Height - Seated (Max) 1.720" (43.70mm) |
Tolerance ±0.25% | Lead Style M4 Threaded |