PF2272-50RJ1
DigiKey Part Number
696-PF2272-50RJ1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2272-50RJ1
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 200W
Detailed Description
50 Ohms ±5% 200W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Resistance
50 Ohms
Size / Dimension
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Power (Watts)
200W