PCR1206-10KJ1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 36 964
Datasheet
Upgrade
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay Dale
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
10 kOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
PCR1206-10KJ1
DigiKey Part Number
696-1392-2-ND - Tape & Reel (TR)
696-1392-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCR1206-10KJ1
Description
RES SMD 10K OHM 5% 1/3W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PCR1206-10KJ1 Models
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)