BRS200-120RJ8
DigiKey Part Number
696-1891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS200-120RJ8
Description
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 200W
Detailed Description
120 Ohms ±5% 200W Metal Clad Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
BRS200-120RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
5.906" L x 3.150" W (150.00mm x 80.00mm)
Resistance
120 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
200W