BR200-10RJ8 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 5
Datasheet
10 Ohms ±5% 200W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Breaking Resistors Applications
BR200-10RJ8
DigiKey Part Number
696-1930-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR200-10RJ8
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BR200-10RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
6.496" L x 2.362" W (165.00mm x 60.00mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
200W