BR120-2RJ8
DigiKey Part Number
696-1923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR120-2RJ8
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 120W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±5% 120W Metal Clad Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BR120-2RJ8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Box
Mounting Feature
Brackets
Part Status
Active
Size / Dimension
7.165" L x 1.614" W (182.00mm x 41.00mm)
Resistance
2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
120W