ASC1206-100RF1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 23
Datasheet
Direct
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 5 000
Datasheet
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 0
Similar
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Vishay Dale
In Stock: 5
100 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
ASC1206-100RF1
DigiKey Part Number
696-ASC1206-100RF1TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-ASC1206-100RF1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASC1206-100RF1
Description
RES 100 OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ASC1206-100RF1 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)