RT9073-33GB
DigiKey Part Number
RT9073-33GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RT9073-33GBCT-ND - Cut Tape (CT)
RT9073-33GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9073-33GB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA