X9C103SIZT1
DigiKey Part Number
X9C103SIZT1TR-ND - Tape & Reel (TR)
X9C103SIZT1CT-ND - Cut Tape (CT)
X9C103SIZT1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
X9C103SIZT1
Description
IC DIG POT 10K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
X9C103SIZT1 Models
Category
Interface
Up/Down (U/D, INC, CS)
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C