RV1S9160ACCSP-100C#SC0
DigiKey Part Number
RV1S9160ACCSP-100C#SC0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1S9160ACCSP-100C#SC0
Description
OPTOISOLTR 3.75KV CMOS 5-SO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 15Mbps CMOS 3750Vrms 1 Channel 50kV/µs CMTI 5-SO
Category
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
60ns, 60ns
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Rise / Fall Time (Typ)
5ns, 5ns
Packaging
Strip
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.55V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
6mA
Number of Channels
1
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Isolation
3750Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
50kV/µs
Package / Case
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Output Type
CMOS
Supplier Device Package
5-SO
Current - Output / Channel
10 mA