R5F72433N100FP#U0
DigiKey Part Number
559-R5F72433N100FP#U0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R5F72433N100FP#U0
Description
SH72433 FL 128K/8K 100MHZ LQFP14
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SH-2A SuperH RISC Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b SAR
Core Processor
SH-2A
Oscillator Type
External
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Speed
100MHz