NP45N06VDK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-NP45N06VDK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-NP45N06VDK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-NP45N06VDK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP45N06VDK-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 60V 45A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 45A (Tc) 1.2W (Ta), 75W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZP)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 75W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252 (MP-3ZP)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.6mOhm @ 23A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA