NP110N04PUG-E1-AY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 125
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 298
Datasheet
onsemi
In Stock: 377
Infineon Technologies
In Stock: 1 559
Infineon Technologies
Nexperia USA Inc.
In Stock: 765
N-Channel 40 V 110A (Tc) 1.8W (Ta), 288W (Tc) Surface Mount TO-263
NP110N04PUG-E1-AY
DigiKey Part Number
NP110N04PUG-E1-AY-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP110N04PUG-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 40V 110A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NP110N04PUG-E1-AY Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
390 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25700 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.8W (Ta), 288W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8mOhm @ 55A, 10V