NP100N04PUK-E1-AY | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NP100N04PUK-E1-AY |
Description | MOSFET N-CH 40V 100A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 100A (Tc) 1.8W (Ta), 176W (Tc) Surface Mount TO-263 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs (Max) ±20V |
Mfr | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7050 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 1.8W (Ta), 176W (Tc) |
Part Status Active | Operating Temperature 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-263 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 50A, 10V | Base Product Number |
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V |