NESG220034-T1-A
DigiKey Part Number
2156-NESG220034-T1-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NESG220034-T1-A
Description
RF TRANS NPN 5.5V 11.5GHZ PWMINI
Customer Reference
Detailed Description
RF Transistor NPN 5.5V 200mA 11.5GHz 886mW Surface Mount PW-MINI (SOT-89)
Category
Gain
12dB
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Power - Max
886mW
Packaging
Bulk
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
140 @ 10mA, 5V
Part Status
Active
Current - Collector (Ic) (Max)
200mA
Transistor Type
NPN
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Frequency - Transition
11.5GHz
Package / Case
TO-243AA
Noise Figure (dB Typ @ f)
0.9dB @ 1GHz