N0400P-ZK-E1-AY
DigiKey Part Number
559-N0400P-ZK-E1-AYTR-ND - Tape & Reel (TR)
559-N0400P-ZK-E1-AYCT-ND - Cut Tape (CT)
559-N0400P-ZK-E1-AYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N0400P-ZK-E1-AY
Description
ABU / MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 15A (Tc) 1W (Ta), 25W (Tc) Surface Mount TO-252
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
N0400P-ZK-E1-AY Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
16 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Ta), 25W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 7.5A, 4.5V