ISL22511WFRU10Z-TK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 28
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Pushbutton Interface 10-UTQFN (2.1x1.6)
ISL22511WFRU10Z-TK
DigiKey Part Number
20-ISL22511WFRU10Z-TKTR-ND - Tape & Reel (TR)
20-ISL22511WFRU10Z-TKCT-ND - Cut Tape (CT)
20-ISL22511WFRU10Z-TKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL22511WFRU10Z-TK
Description
IC DIG POT 10K 10-UTQFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ISL22511WFRU10Z-TK Models
Category
Interface
Pushbutton
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Obsolete
Temperature Coefficient (Typ)
±80ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
10-UTQFN (2.1x1.6)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
10-UFQFN
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C