D6417709SBP133BV
DigiKey Part Number
D6417709SBP133BV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D6417709SBP133BV
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 240LFBGA
Customer Reference
Detailed Description
SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 133MHz ROMless 240-LFBGA (13x13)
Category
Number of I/O
96
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 2.05V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 8x10b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
SH-3
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
133MHz