BCR20FM-12LB#BB0
DigiKey Part Number
BCR20FM-12LB#BB0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCR20FM-12LB#BB0
Description
TRIAC 600V 20A TO220FP
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 20 A Through Hole TO-220FP
EDA/CAD Models
BCR20FM-12LB#BB0 Models
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
200A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Current - On State (It (RMS)) (Max)
20 A
Supplier Device Package
TO-220FP
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V