BCR20CM-16LB#BB0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 135
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
TRIAC Standard 800 V 20 A Through Hole TO-220AB
RJH60A83RDPN-E0#T2
BCR20CM-16LB#BB0
DigiKey Part Number
BCR20CM-16LB#BB0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCR20CM-16LB#BB0
Description
TRIAC 800V 20A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BCR20CM-16LB#BB0 Models
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
200A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
20 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V