BCR16FM-14LB#BG0
DigiKey Part Number
BCR16FM-14LB#BG0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCR16FM-14LB#BG0
Description
TRIAC 800V 16A TO220FPA
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 800 V 16 A Through Hole TO-220FPA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BCR16FM-14LB#BG0 Models
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A @ 50Hz
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
30 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220FPA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V