REC15-243.4SZ/H3/M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-2089-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REC15-243.4SZ/H3/M |
Description | DC DC CONVERTER 3.4V 15W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.4V 3A 9V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REC15-243.4SZ/H3/M Models |
Category | Power (Watts) 15 W |
Mfr | Voltage - Isolation 3 kV |
Series | Applications ITE (Commercial), Medical |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 65°C |
Type Isolated Module | Efficiency 85% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Current - Output (Max) 3A | Base Product Number |