REC15-2412SZ/H3/M
DigiKey Part Number
945-2090-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC15-2412SZ/H3/M
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.25A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC15-2412SZ/H3/M Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
1.25A