R05P23.3S/P/R6.4
DigiKey Part Number
R05P23.3S/P/R6.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R05P23.3S/P/R6.4
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 600mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R05P23.3S/P/R6.4 Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
6.4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
78%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
600mA