R-78W12-0.5
R-78W12-0.5
DigiKey Part Number
945-2204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78W12-0.5
Description
DC/DC CONVERTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 32V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78W12-0.5 Models
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Recom Power
Current - Output (Max)
500mA
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
96%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
15V
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)
Voltage - Input (Max)
32V