R191565000
DigiKey Part Number
2201-R191565000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R191565000
Description
COAX ADAPT SMPM TO 2.4MM
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector SMPM Jack, Female Socket To 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket 50 Ohms
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Fastening Type
Snap-On, Threaded
Packaging
Bulk
Frequency - Max
40 GHz
Part Status
Active
Center Contact Plating
Gold
Adapter Type
Jack to Jack
Body Material
Beryllium Copper
Conversion Type
Between Series
Body Finish
Gold
Adapter Series
Center Contact Material
Beryllium Copper
Center Gender
Female to Female
Dielectric Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Convert From (Adapter End)
SMPM Jack, Female Socket
Mating Cycles
500
Convert To (Adapter End)
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms