Q2-F-1/16-01-SS1000FT
DigiKey Part Number
189-Q2-F-1/16-01-SS1000FT-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F-1/16-01-SS1000FT
Description
HEATSHRINK POLY 1/16" BLACK FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Material
Mfr
Features
Flame Retardant
Series
Color
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
70°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Spool Size
1000.0' (304.8m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Base Product Number
Recovered Wall Thickness
0.016" (0.41mm)