PM5430.682NLT
DigiKey Part Number
553-PM5430.682NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM5430.682NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM5430.682NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5430.682NLT
Description
FIXED IND 6.8UH 3.9A 74.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 3.9 A 74.1mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM5430.682NLT Models
Category
Frequency - Self Resonant
29MHz
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Shielding
Shielded
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
DC Resistance (DCR)
74.1mOhm Max