PM4342.472NLT
DigiKey Part Number
553-PM4342.472NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PM4342.472NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PM4342.472NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM4342.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 10A 15.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 10 A 15.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15.5mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.453" L x 0.406" W (11.50mm x 10.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
17A