PG2289.101HLT
DigiKey Part Number
553-PG2289.101HLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PG2289.101HLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PG2289.101HLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG2289.101HLT
Description
FIXED IND 100NH 35A 0.105 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 nH Unshielded Inductor 35 A 0.105mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.105mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.185" L x 0.177" W (4.70mm x 4.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
16A