PG0426.681NL
DigiKey Part Number
553-3100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0426.681NL
Description
FIXED IND 680NH 15.5A 5.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 nH Shielded Wirewound Inductor 15.5 A 5.4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
25A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
5.4mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)