PE-0805GCMC261STS
DigiKey Part Number
553-PE-0805GCMC261STSTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PE-0805GCMC261STSCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PE-0805GCMC261STSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE-0805GCMC261STS
Description
CMC 300MA 2LN 260 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 260 Ohms @ 100 MHz 300mA DCR 600mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
DC Resistance (DCR) (Max)
600mOhm
Series
Voltage Rating - DC
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.055" (1.40mm)
Impedance @ Frequency
260 Ohms @ 100 MHz