PA2244.222NLT
DigiKey Part Number
553-PA2244.222NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2244.222NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2244.222NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2244.222NLT
Description
FIXED IND 2.2UH 32A 2.8 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 32 A 2.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
29A
DC Resistance (DCR)
2.8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)