PA2243.222NLT
DigiKey Part Number
553-PA2243.222NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2243.222NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2243.222NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2243.222NLT
Description
FIXED IND 2.2UH 20A 4.84 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 20 A 4.84mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
30A
DC Resistance (DCR)
4.84mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)