PA2242.152NLT
DigiKey Part Number
553-PA2242.152NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2242.152NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2242.152NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2242.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 18A 6.6 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Molded Inductor 18 A 6.6mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
25A
DC Resistance (DCR)
6.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)