PA2241.182NLT
DigiKey Part Number
553-PA2241.182NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA2241.182NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA2241.182NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA2241.182NLT
Description
FIXED IND 1.8UH 24A 4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Molded Inductor 24 A 4mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)