PA1005.050QNL
DigiKey Part Number
PA1005.050QNL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA1005.050QNL
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.75mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary 500 µH Surface Mount
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
DC Resistance (DCR)
0.75mOhm Primary, 1.5Ohm Secondary
Packaging
Tray
Ratings
AEC-Q200
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Size / Dimension
0.284" L x 0.330" W (7.21mm x 8.38mm)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current Rating (Amps)
20 A
Inductance
500 µH