P1168.153NLT
DigiKey Part Number
553-P1168.153NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P1168.153NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P1168.153NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1168.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 3.1A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 3.1 A 47mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1168.153NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.3A