BPCF00131355151M00
DigiKey Part Number
553-BPCF00131355151M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF00131355151M00
Description
FIXED IND 150UH 1.4A 190 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Inductor 1.4 A 190mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
880mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
190mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)