AS04008CO-WR-R
DigiKey Part Number
668-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS04008CO-WR-R
Description
SPEAKER 8OHM 2W TOP PORT 83DB
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 2 W 200 Hz ~ 20 kHz Top Oval, Rectangular Frame
EDA/CAD Models
AS04008CO-WR-R Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Power - Rated
2 W
Series
Power - Max
3 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Oval, Rectangular Frame
Technology
Magnetic
Material - Cone
Cloth
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
200 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
Water Resistant
Frequency - Self Resonant
400Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.575" L x 0.787" W (40.00mm x 20.00mm)
Efficiency - dBA
83.00
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Efficiency - Testing
1W/500mm