813-SS-012-30-003101
DigiKey Part Number
1212-1690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
813-SS-012-30-003101
Description
CONN SPRING PISTON 12POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Spring Piston Connector Surface Mount
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Preci-Dip
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Bulk
Material
Brass
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Piston
Contact Finish Thickness
19.7µin (0.50µm)
Number of Contacts
12
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)